Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dalakta Kist

Dalakta kist, dalağın içinde yer alan, içi sıvı dolu olan ve genellikle kanser riski taşımayan tümöral oluşumlardır. Dalakta ayrıca apseler, parazit kistleri ve kötü huylu habis tümörler de oluşabilir.

Dalakta Kist Tipleri Nelerdir?

  • Yalancı Kistler (Psödokist): Bu tür kistler, dalaktaki kist oluşumlarının %80’ini oluşturur. Genellikle yaralanma, dalak enfarktüsü ve enfeksiyonlar sonucunda meydana gelirler.
  • Hidatik Kistler: Bu tür kistler dalakta %10 oranında etkili olur ve genellikle parazit kaynaklıdır.
  • Doğuşsal Kistler (Konjenital): Bu tür kistler, dalaktaki gerçek Tip 1 kistlerdir ve doğuştan gelirler.
  • Damar Kaynaklı Kistler: Bunlar, dalak yaralanması, pıhtı oluşumu ve hemanjiomatozis ile oluşur.
  • Ventrikülo Peritoneal Şant: Beyinle periton arasına kateter yerleştirilmesi prosedürüdür.
  • Enfeksiyon: Tüberküloz ve hidatik kistler, yani parazit kistleri dalakta kiste neden olan enfeksiyonlar arasındadır. Karaciğer apsesi %0,1-0,7 oranında etkili olur. Afrika ve Orta Amerika ülkelerinde parazit kistleri daha yaygın olarak görülür.

Dalakta Kist Tanısı Nasıl Konur?

Dalağında kist olan hastaların %30-60 oranında herhangi bir belirti görülmez. Diğer hastalarda ise karnın sol üst tarafında ağrı, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Tanı koymak için bazı tetkikler yapılır:

  • Ultrasonografi: Hastalarda herhangi bir yakınma ya da sorunun taraması sırasında dalakta kist belirlenebilir.
  • Bilgisayarlı Tomografi (BT): Günümüzde yapılan BT sayesinde dalakta kist tanısı daha sık konulmaktadır. Dalak kisti genellikle başka bir sebeple yapılan tomografi çekimi sırasında rastgele tespit edilir.

Dalakta Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dalakta kanama riski yaratması ya da delinme etkisi nedeniyle 5 cm'den büyük olan kistlerin mutlaka çıkarılması tavsiye edilir. Dalak kistlerinin cerrahi olarak alınması genellikle laparoskopik yöntemle ya da robotik cerrahi ile yapılır. Bu şekilde kistin tamamen çıkarılması (kistektomi) veya dalağın kısmi ya da tamamen alınması (splenektomi) gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında damar kapatma sistemleri veya ultrasonik dissektör kullanılarak kanama riski oldukça azaltılır. Laparoskopik yöntemle dalağın ön tarafındaki kistlerin alınması son derece kolayken, dalağın arka tarafındaki kistlerin alınması daha zor olabilir. Robot cerrahisi sayesinde dalağın arka tarafındaki kistlerin alınması daha kolay hale gelir.

Dalakta kist olsa da zorunluluk olmadığı takdirde, dalağın bağışıklık sistemindeki rolü dikkate alınarak dalağın alınması tercih edilmez. Bazı durumlarda dalağın sadece bir kısmı alınabilir. Eğer mecburen dalak alınması gerekiyorsa, hastaların yaşamları boyunca %5 oranında mikroplar yüzünden kan zehirlenmesi tehdidi taşır. Bu durum ise hastada %40-70 oranında ölüm riski taşır.

Dalak Kisti Ameliyatının Neticeleri Nelerdir?

Bu konuda yapılan bir araştırmada, incelenen ameliyat olmuş 32 hastanın %22'sinde yeniden kist oluştuğu, fakat bu hastaların sadece %3 oranında yeniden cerrahi girişim yapılmasına gerek olduğu tespit edilmiştir. Dalak kisti ameliyatından sonra hastalarda kistin tekrarlamasını önleyebilmek için, kist duvarının önemli oranda çıkarılması ya da kistin içine omentum denilen bağırsakları saran yağlı dokuyla doldurulması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gülten Özuğur

24 Mayıs 2024 Cuma

Bu hafta eşime yapılan ultrason uygulaması sonucu dalakta kist şüphesi tespit edidi. Daha kesin bilgi için MR çekildi, sonucu haftaya belli olacak. Eşim 66 yaşında. Dalak kistinin yaşamsal riski varmıdır.?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gülten Özuğur,

Dalakta kist tespiti bazen endişe verici olabilir, ancak her dalak kisti yaşamsal risk taşımaz. Kistin tipi, büyüklüğü ve yerleşimi gibi faktörler önemlidir. MR sonucu daha ayrıntılı bilgi verecektir. Doktorunuzun yapacağı değerlendirme sonucunda daha net bilgi alabileceksiniz. Eşinizin doktoru ile bu konuyu ayrıntılı olarak görüşmenizi tavsiye ederim.

Sağlık dileklerimle.

2. Cevap
cevap

Etem

Geçmiş olsun. Kötü huylu kistler büyüyüp siğer organlara da sıçrar. Böylece hayati riskleri ortaya çıkar. MR sonucuna göre kistin ne tür olduğu tespit edilip tedavi uygulanacaktır. Eğer iyi huylu ise büyümesini kontrol amacıyla rutin kontroller yapılacaktır.

3. Cevap
cevap

Arzu Naz

Karın ağrısının artması ve karında ele gelen bir sertliğin baş göstermesi halinde dalak kistinin olma ihtimali yükselir. Ancak yine de bu konuda MR sonucunu beklemekte yarar vardır. Maalesef kötü huylu kistler yaşamsal riskleri de beraberinde getirebilmektedir. Amcak bu durumda en büyük risk, dalak kistinin patlaması ile meydana gelir.

soru

Lale erdaş

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Anneme bugün dalağında çok küçük kitle olduğunu iyi huylu olduğunu ve 3 ay sonra tekrar kontrole gidileceğini söylemiş Dr.hiçbir şekilde ilaç vs verilmemiş acaba ilerde bir sıkıntı olurmu operasyon gerekirmi bir tehlikesi varmı nası düzelir bu kitleler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Lale Erdaş Hanım,

Öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Doktorlar, genellikle kitlelerin iyi huylu olduğunu belirttiklerinde bu, kitlelerin kansere dönüşme riskinin düşük olduğunu ifade eder. Ancak, doktorunuzun 3 ay sonra tekrar kontrol önerisi, kitleyi takip etmek ve herhangi bir değişiklik olup olmadığını gözlemlemek amacıyladır.

İlaç verilmemesi, şu an için kitlelerin tedavi gerektirmediği anlamına gelebilir. Bu tür kitleler genellikle kendiliğinden kaybolabilir veya sabit kalabilir. Ancak, kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Operasyon gerekip gerekmeyeceği, kitlelerin boyutu, büyüme hızı ve annenizin genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Şu anda doktorunuzun önerilerine uymanız ve düzenli kontrolleri takip etmeniz en doğru yol olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Tola

Merhaba. Dalakta bulunan kitle kötü huylu olduğu düşünülmediği için ilaç tedavisine gerek görülmemiş olabilir. Sık sık kontrollerde kitlenin büyüyüp büyümediğini kontrol amaçlı yapılır. Daha detaylı bilgi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

3. Cevap
cevap

Cemşasb

Dalakta yer alan kistler iyi huylu ve küçükse ciddi bir durum söz konusu değildir. Sağlıklı beslenme ve gıda takviyeleri sonrasında küçük kitlenin yok olacağını göreceksiniz. Doktor kontrollerini aksatmayın bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

soru

Ramszan KIRMACI

18 Nisan 2024 Perşembe

Annesinin meme kanserinden vefat eden kızında aynı rahatsızlıktan meme kanseri tespit edildi.Aşsmalı olarak kemoterapi uygulandı.Sol göğsünü aldılar, ikinci sene içerisinde yapılan kontrolde ise Dalak ön polünde 8 mm çapında ekojen lezyon izlenmektedir (hemanjiom? kalsifikasyon tanısı konuldu. Bu sonuçlara göre bilgi vetebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dalak ön polünde 8 mm çapında ekojen lezyonun (hemanjiom veya kalsifikasyon) tespit edilmesi, öncelikle detaylı bir değerlendirme gerektiren bir durumdur.

Hemanjiom: Dalakta yaygın olarak görülebilen iyi huylu bir damar tümörüdür. Genellikle belirti vermezler ve tedavi gerektirmezler, ancak büyüme eğiliminde olabilirler.

Kalsifikasyon: Kalsifikasyonlar, genellikle önceki bir enfeksiyon, travma veya önceki bir hastalığa bağlı olarak dokuda kalsiyum birikmesi sonucu oluşurlar. Kalsifikasyonlar genellikle iyi huylu olup tedavi gerektirmezler.

Ancak, bu bulgu ve tanının kesinleşmesi için doktorunuz tarafından detaylı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu değerlendirme genellikle detaylı bir görüntüleme yöntemi olan ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile yapılabilir. Sonuçların doğru bir şekilde yorumlanması ve tedavi planının belirlenmesi için doktorunuzla süreci paylaşmanız ve yönlendirmelerine uymak önemlidir.

soru

Vildan kahraman

18 Nisan 2024 Perşembe

Dalakta ki kistin iyi huylu yada kotu huylu olup olmadigi nasil ortaya cikar...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Vildan kahraman, dalaktaki kistin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını belirlemek için genellikle birtakım testler yapılır. Doktorunuz ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme yöntemlerini kullanarak kistin yapısını inceleyebilir. Ayrıca, gerekirse biyopsi yapılarak kistten örnek alınır ve patolojik inceleme yapılır. Bu testlerin sonuçları, kistin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu belirlemede yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Sebil

Bu tür organlarda bulunan kistler Öncelikle bir doktor tarafından kesinleştirilmelidir. Bu kesinlestirme ultrasonografi ve bilgisayarli tomigrafi ile yapilabilir. Daha sonrasında kistin oldugu dalaktan bir parca veya dalagin tamami doktor tarafından cerrahi yontemler olan laparoskopi veya robotik cerrahi yontemi ile alinir. Sonrasinda alinan parcalar patolojiye gonderilerek iyi yada kotu huylulugu netlestirilir.

3. Cevap
cevap

Atahan

Merhaba Vildan Hanım, vücutta sadece dalaktaki kistler değil diğer bölgelerde bulunan birçok kistin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olup olmadığı öncelikle kistin türüne bakarak anlaşılır. Türü bilinmeyen kistlerde ise patolojik incelemeler yapılarak kontrol edilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Memede Kist Neden Olur?

Memede Kist Neden Olur?

Reaktif Lenf Nodu

Reaktif Lenf Nodu

Popüler İçerikler

Kist Neden Olur?

Kist Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kist Adet Gecikmesi Yapar mı?

Kist Adet Gecikmesi Yapar mı?

Bağırsakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Septalı Kist Belirtileri ve Tedavisi

Septalı Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Pankreasta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Pankreasta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Eti Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kasıkta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sebase Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sebase Kist Belirtileri ve Tedavisi

Solid Kist Belirtileri ve Tedavisi

Solid Kist Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Tarlov Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tarlov Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kist Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kist Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Memede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kist İçin Soğan Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kist İçin Soğan Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rahimdeki Kist Belirtileri

Rahimdeki Kist Belirtileri

Peniste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Ağızda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kist Çeşitleri Nelerdir?

Kist Çeşitleri Nelerdir?

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartholin Kisti Ameliyatı

Ayak Bileğinde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Kist Belirtileri ve Tedavisi