Sol Over Kisti Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Over Kisti Belirtileri ve Tedavisi


Sol Over Kisti, Yumurtalık kistlerinin çok sık rastlanan urlar olduğu bilinmektedir. Yumurtalık (Over) kistleri birçok kadının korkulu olan rüyasıdır. Yumurtalık kistlerinin kadınların yaşamları boyunca en az bir kere de olsa tecrübe ettikleri bilinmektedir. Yumurtalık (Over) kistlerinin oluşmasının en büyük sebebinin hormonal düzensizlikler olduğu bilinmektedir. Kasıklarda over kistleri sağ yumurtalıkta ya da sol yumurtalıkta bazen ikisinde birden olabilen içi su dolu olan keseciklerdir. Bu over kistlerinin çeşitli boylarda olduğu bilinmektedir. Boyutlarının 2-30 santimetreye kadar değiştiği de bilinmektedir. Hatta daha büyük boyutlarına çok az rastlansa da görüldüğü bilinmektedir. Yumurtalık kisti olan kişilerde çoğu zaman şikâyet ya da belirti olmadığı, bu hastalığın muayenede tesadüfi olarak öğrenildiği belirtilmektedir. Bu nedenle düzenli kontrollerin şart olduğu tavsiye edilmektedir. Yumurtalık kistlerinin birçoğunun kendiliğinden birkaç ay içerisinde kaybolabildiği bilinmektedir. Bu kistlerin kaybolmadığı taktirde ise cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi gerektirebileceği belirtilmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişilerin çoğunun sadece oluşan kasık ağrılarından şikâyetçi oldukları bilinmektedir. Kist hangi tarafta bulunuyor ise ağrıda kasığın o tarafında olabilir. Ağrı zıt olarak kistin bulunmadığı tarafta da olabildiği veya kistin sadece bir tarafta olduğu halde ağrının iki tarafta da olabildiği bilinmektedir. Genellikle yumurtalık kistinin oluşturduğu kasık ağrısı pek şiddetli değildir. Fakat kiste yırtılma, patlama, burkulma veya dönme oluşursa ani oluşan karın ağrısı, kasık ağrısı, bulantı, kusma, göz kararması ve bayılma gibi şikâyetler oluşabildiği belirtilmektedir. Kistin tedavi edilmediği taktirde iyi huylu ise büyüyüp hastanın hayatını tehlikeye sokabileceği, kistin kötü huylu ise eğer vücuda yayılıp cerrahi müdahale ile alınamaz hale gelebildiği belirtilmektedir.


Over Kistlerinin Gösterdiği Belirtileri Nelerdir?

 • Regl döneminde görülen gecikme
 • Regl olamama
 • Reglde döneminde oluşan düzensizlik
 • İlişki esnasında oluşan ağrı
 • Regl döneminde oluşan ağrı
 • Karında dolgunluk hissi
 • Kasıklarda görülen dolgunluk hissi
 • Oluşan şişlik hissi
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Karına dokunulduğunda ele gelen kitle hissi
 • Oluşan kabızlık
 • Sindirim siteminde oluşan bozukluklar
 • Zaman zaman iştahsızlık, bulantı, kilo kaybı ve sindirim sisteminde görülen yakınmalar olması

Çoğunlukla Görülen Kistler ve bu Kistlerin Özellikleri Nelerdir?

 • Follikül Kisti: Gençlerde sık karşılandığı bilinmektedir. Genellikle büyüklüğü iki ve dört santimetre arasındadır. Tedavi edilmesi gerekmediği ve regl sonrasında kendiliğinden yok olduğu bilinmektedir.
 • Korpus Luteum Kisti: Genellikle büyüklüğü 3-4 santimetre arasındadır. Genellikle adet sonrasında kaybolduğu bilinmektedir.
 • Endometrioma: Kistin içi çikolata kıvamında bir sıvıyla dolu olduğu ve bu nedenle bu kist türüne çikolata kisti de denildiği bilinmektedir. Cerrahi müdahale tedavisi gerektirir. Hasta şu şikâyetlerle doktora baş vurur: Kısırlık, ağrılı regl görme ve ilişki esnasında oluşan ağrı.
 • Dermoid Kist: Yirmi yaşından küçük olan kadınlarda sık görüldüğü bilinmektedir. Kitlerin içerisinde şu dokulara rastlanabilir: saç, diş, deri, kemik, kıkırdak parçaları ve sinir hücreleri. Karın ağrısına yol açabildiği ve cerrahi müdahaleye gerek duyulabildiği bilinmektedir.
 • Seröz Kistadenom: En sık görülen tümörlerin bu olduğu bilinmektedir. Kendiliğinden kaybolmadığı ve genellikle üreme çağında olan kadınlarda görüldüğü belirtilmektedir. Berrak bir sıvı içerdiği bilinmektedir. Bunların boyutlarının 5-15 santim arasında değiştiği bilinmektedir. Genellikle belirti vermediği belirtilmektedir. Genellikle muayene sırasında tesadüfi bir şekilde fark edildiği bilinmektedir. Kendiliğinden kaybolmadığı ve cerrahi müdahale gerektirdiği belirtilmektedir.
 • Müsinöz Kistadenom: İnsanlarda görülen en büyük kistik yapılar olduğu ve boyutlarının 15-30 santim arasında değiştiği bilinmektedir. Kendiliğinden kaybolmadığı ve cerrahi müdahale tedavisine ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.

Sol Over Kisti Yorumları

soru

Zehra

01 Ağustos 2017 Salı

Benimde sol overde 3.5 cm capında kistim var.bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Cevap yaz
cevap

Günay

12 Ağustos 2018 Pazar

Zehra Hanım, bu kistler kadınlarda çok sık karşılaşılan kistlerden biridir. En büyük nedenlerinden biri hormonsal düzensizliklerdir. Buna etken ise aşırı stres, üzüntü ve aşırı korku gibi durumlardır. Başta adet gecikmesi, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle kendisini ortaya çıkarmaktadır. Mutlaka tedavi gerektiren rahatsızlıklardandır.

soru

Hatıce

22 Kasım 2017 Çarşamba

Benimde kist var kürtaj oldukdan sonra oldu ben ne yapabılırım

Cevap yaz
cevap

Uraz

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba, over kistler bazen kendiliğinden patlayarak ortadan kalksa bile bazen de tedavi gerektirecek bir hale gelebilmektedir. Bunun için uzman bir doktora giderek tedavi edilmesi gereken bir kist olup olmadığına baktırın. Ayrıca bu kistler tamamen hamileliğe engel olmasa bile birçok zaman hamileliği zorlaştırmaktadır.

cevap

Hanif

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba Hatice hanım. Kist probleminde doktora gittiğinizde size uygun ilaçlar verecektir ve tedavi süreci başlayacaktır. Bizim size önerimiz doktor tedavisine ek olarak soğuktan kaçınmanız adet döneminde hijyene dikkat etmeniz ve soğan kürü gibi bitkisel yöntemlerle tedavinizi desteklemenizdir. Tavsiyelerimizin işe yarayacağını ümit ediyor iyi günler diliyoruz. Acil şifalar.

soru

tuğçe

27 Aralık 2016 Salı

Benim ultrason sonucumda 49mm boyunda kist çıktı ameliyat mı olmam lazım geçmesi için

Cevap yaz
cevap

Firazende

12 Ağustos 2018 Pazar

Sol over kistleri bazen kendiliğinden patlayarak ortadan kalkabilmektedir. Ancak belirttiğiniz büyüklükteki kistler kendiliğinden ortadan kalkmayabilir. Bunun için doktorunuzun verdiği bilgi doğrultusunda ameliyat düşünebilirsiniz.

soru

Nuray

25 Mart 2017 Cumartesi

33 yasindayim jinekolojik ultrason muanesinde her iki yumurtalikta cidarli anekoik kist tespit edildi sağ 28mm sol 38mm bir haftadır kanamam var nedeni nedir cerrahi müdahale gerekir mi

Cevap yaz
cevap

Şimşekhan

12 Ağustos 2018 Pazar

Nuray Hanım, meydana gelen kanamalar genellikle bu kistlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kistler birçok zaman çıkıntı şeklinde olduğu için sürtünmelerle birlikte kanayabilmektedir. Kanamalar size zarar vermese bile kist için gerekli tedavilerin yapılması çok büyük önem taşımaktadır.

soru

Nübar

04 Temmuz 2017 Salı

Benimde sol yumurtalıkda 48/72 ölcüde çikolata kistim var ne yapa bilirim.

Cevap yaz
cevap

Sebahat

12 Ağustos 2018 Pazar

Açık ameliyat yöntemi ya da laparoskopik yöntemle cerrahi müdahale edilebilir. Ancak bunun için mutlaka doktorunuzdan detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Ameliyat durumu ileri düzeye ulaşmış çikolata kistlerinde uygulanan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra ilaç ve hormonal tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu süreçte hastanın beslenmesine dikkat etmesi ve ani hareketlerden kaçınması gerekmektedir.

soru

Meral

18 Temmuz 2017 Salı

Benimde sol overde 3.5cm çapında kist var.beni aydınlatrsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

Cevap yaz
soru

aynur

06 Ağustos 2017 Pazar

Benimde 6cm ovel daha doğrusu cikolata deniliyor bir ayda bes defa adet goruyorum lutfen cvp verin yorumuma

Cevap yaz
cevap

Belen

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Yumurtalık ve benzer bölgelerdeki kistler insanlarda adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Bu kistler bazen kendiliğinden patlasa bile bazen de ameliyatlar ile alınmaktadır. Bu tamamen doktorunuzun testlerine bağlı olarak anlaşılabilir. Ancak sizlerde gerek tıbbi gerekse bitkisel tedaviler ile rahatlamaya ve adet düzenini sağlamaya çalışabilirsiniz.

soru

Meltem

29 Eylül 2017 Cuma

Benim sol ovelde 2cm lik kist var bilgi verir seniz sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Sonnur

12 Ağustos 2018 Pazar

Belirtmiş olduğunuz kist türünün boyutu oldukça küçük. Bunun için gerekli ilaç tedavilerini elden bırakmayın. Çünkü over kistler bazen kendiliğinden patlayarak kanama şeklinde dışarı atılabilir. Bunun için beslenmenize ve spor yapmaya dikkat edin.

soru

xx

15 Ekim 2017 Pazar

tedavısi için kaynatılmış soğan suyu için gerçekte işe yarıyor

Cevap yaz
cevap

İlayda

13 Eylül 2018 Perşembe

Soğanın böyle kislere faydası oluyor. Soğanı doğrayıp bir gün suda bekletirseniz suyunu elde etmiş olursunuz. Günde 1 bardak içebilirsiniz. Bunun yanında kist için ilaçlar da vardır. Bu kistleri bu ilaçlarla küçülte bilirsiniz. Yalnız size kist eritici ilaçları doktor önerebilir. Bunun haricinde kendi başınıza ilaç almayın. Soğan suyu da faydalı olacaktır.

soru

Nigner

17 Kasım 2017 Cuma

Benim sol overimde 3.5 cmlik bi kist varmış başka bir ultrason için gitmiştim dahiliye uzmanı kadın doğuma bir randevu al demisti ama ben okul falan derken erteledim daha fazla büyümüşmüdür ve kötü bişey var mıdır sizce

Cevap yaz
cevap

Sengül

12 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba Nigner Hanım, gerek yumurtalıklarda gerekse farklı bölgelerde oluşan kistlerin kesinlikle periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu kistler bazen büyüyerek yumurtalı tamamen sarabilirler. Bu nedenle ne kadar erken müdahale edilir ise o kadar sağlıklı olacaktır. En kısa zamanda doktor kontrolüne gitmelisiniz.

soru

Ebru

26 Ocak 2018 Cuma

Sol tarafta kist var gebe olmaya engel mi

Cevap yaz
cevap

Memdude

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Ebru Hanım, üreme sisteminde oluşan kistler gebeliğe tamamen engel olmasa bile gebeliği zorlaştıran durumlardandır. Bu nedenle gerekli olan tedavileri erkenden olmanız sizin faydanıza olacaktır. Gebelik durumu sıfır olmasa bile azalacağı bilinmelidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Uterin Kavite Nedir?

Uterin Kavite Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kist Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kist Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Damakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Damakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kist İçin Bitkisel Çözüm

Kist İçin Bitkisel Çözüm

Güncel

Tarlov Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tarlov Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parankimal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Parankimal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Araknoid Kist Ameliyatı

Araknoid Kist Ameliyatı

Hipoekoik Lezyon Nedir?

Hipoekoik Lezyon Nedir?

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dalakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kalpte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalpte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüste Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dermoid Kist Tedavisi

Dermoid Kist Tedavisi

Memede Reaktif Lenf Nodu

Memede Reaktif Lenf Nodu

Sol Over Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Sol Over Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Renal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Renal Kist Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Belde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Perinöral Kist Belirtileri ve Tedavisi

Perinöral Kist Belirtileri ve Tedavisi

İnguinal Belirtileri ve Tedavisi

İnguinal Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karında Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karında Kist Belirtileri ve Tedavisi

Dermoid Kist Belirtileri

Dermoid Kist Belirtileri

Burunda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Burunda Kist Belirtileri ve Tedavisi

Hemorajik Over Kisti

Hemorajik Over Kisti

Eklem Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6