Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Göğüste Kist

Göğüste Kist

Göğüste kist, göğüs kistleri göğüs içine yerleşen ve genellikle iyi huylu içi sıvı ile dolu keselerdir. Göğüste bir ya da daha fazla kist oluşabilir. Yuvarlak ya da oval şeklinde yumrular halinde tarif edilebilir. Göğüs bölgesinde meydana gelen kistlerin yaklaşık %90'ı kansere yol açmayan selim tümörlerdir. Kansere yol açmayan bu kistler 35 ve daha ileri yaş grubundaki kadınlarda daha sık rastlanır. Fakat her yaş grubunda göğüs kisti görülebilir. Eğer hormon tedavisi alınıyorsa göğüs kistleri menopoz döneminde kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Şayet göğüs bölgesinde anormal bir şişlik fark edilirse endişeye kapılmadan hemen doktora başvurulmalıdır.

Göğüslerde fark edilen kistler büyük ve ağrılı değilse, herhangi bir şikâyete yol açmıyorsa tedavi edilmeye gerek duyulmaz. Bu gibi durumlarda bazı vakalarda kistlerin içindeki sıvı bazı teknikler ile boşaltılabilir.

Göğüslerde şekil bozukluğu, elle fark edilen yumrular, cilt üzerinde çukur görüntü, Göğüs uçlarından kanlı akıntı gelmesi göğüs kanserine ait belirtiler arasındadır. Belirtiler bazen tek başına bazen de aynı anda görülebilir.

Göğüs Kisti Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüs içinde farklı boyutlarda, farklı kenarlara sahip olan, hareket eden yumrular fark edilir.
  • Daha çok tek bir göğüste oluşur, fakat nadir durumlarda her iki göğüste de oluşma ihtimali vardır.
  • Göğüste fark edilen şiş alanda ağrı ve hassasiyet hissi oluşabilir.
  • Adet döneminden birkaç gün önce göğüsteki şişlik büyüyebilir ve göğüslerde hassasiyet artabilir.

Göğüs Kisti İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?


Göğüs yapısı sağlıklı olan kadınlarda göğüslerde anormal bir değişiklik fark edilmişse, göğüslerde fark edilen yumru adet dönemi geçmesine rağmen ortadan kalkmamışsa ve ciddi anlamda büyüdüğü fark edilmişse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Göğüs Kistinde Nasıl Teşhis Edilir?


Göğüste anormallik fark edilerek doktora başvurulduğunda doktor anormalliğin kist olup olmadığını anlamak için bazı tetkikler ister. Doktorun kararına göre hastanın geçmişi sorgulanabilir. Ardından meme muayenesi, ultrason ve iğne aspirasyonu uygulanarak kist tespit edilir.

Meme Muayenesi: Doktor el ile fiziksel muayene gerçekleştirerek göğüsteki şişlikleri inceler. Ayrıca göğüslerde başka sorunların olup olmadığını kontrol eder. Meme muayenesi ile göğüste kist teşhisi konulamaz. Muayenenin ardından iğne aspirasyonu ve ultrason uygulanarak kist tanınabilir.

Meme Ultrasonu: Meme ultrasonu ile doktorun fark ettiği şişliğin içinde sıvı olup olmadığı teşhis edilir. Eğer şişliğin içi sıvı ile doluysa genellikle kist olduğu fark edilir. Şişlik sert ve içi sıvı dolu değilse bu şişlikler kanser olmayan yumrulardır. Bu yumrular tıpta fibroadenom olarak tanımlanır. Sert yumruların kansere dönme olasılığı daha fazladır.

Doktor ultrason ile tespit ettiği şişliklerin kanser olup olmadığını anlamak için biyopsi isteyebilir. Ultrason daha çok ufak boyutlu ve el ile kolay fark edilmeyen yumrular için gerçekleştirilir. Doktor el ile muayenede göğüste oluşan şişlikleri kolaylıkla tespit edebilirse ultrasona gerek kalmadan iğne aspirasyonuna geçilir.

İğne Aspirasyonu: İğne aspirasyonu işleminde doktor ince özel bir iğneyi şişliğin bulunduğu yere yerleştirir. Bu iğne ile şişliğin içinde bulunan sıvıyı çeker. Bu işlemde iğnenin doğru yerleştirilebilmesi için ultrasona ihtiyaç duyulur. Şişliğin içindeki sıvı çekildiğinde yumru ortadan kaybolmuşsa doktor teşhisi kist olarak koyar. Ayrıca doktor şişlikten çekilen sıvıyı inceler.

Şişliğin içinden çekilen sıvıda kan görülmemişse ve sıvı çekildikten sonra şişlik kaybolmuşsa başka teste gerek duyulmaz.

Şişliğin içinden çekilen sıvıda kan fark edilmişse ve sıvının çekilmesine rağmen şişlik ortadan kaybolmamışsa şişlikten alınan sıvı incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Ayrıca hasta meme cerrahisine yönlendirilir.

İğne aspirasyonu ile şişlikten hiç sıvı çekilememişse doktor daha detaylı bir inceleme için mamografi ya da detaylı bir ultrason görüntüsü isteyebilir. Eğer şişlikten sıvı gelmemişse ya da şişlik ortadan kaybolmamışsa şişliğin bir kısmı muhtemel katı demektir. Bu durumda şişlik bir kanser belirtisi olabileceğinden yumrunun bir kısmından örnek alınarak incelenir.

Göğüs Kistinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Göğüste oluşan içi sıvı dolu basit kistler herhangi bir yakınmaya neden olmuyorsa herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Hasta henüz menopoz döneminde değilse doktor hastayı takip ederek kistlerin kaybolup kaybolmadığına bakar.

İnce İğne Aspirasyonu: Teşhis için kullanılan aspirasyon yönteminde kistin içi boşaltıldığında oluşan kist kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Göğüste kist mevcutsa içerisinde bulunan sıvı birkaç işlem ile çekilebilir.

Hormon Tedavisi: Adet düzensizliği için kullanılan doğum kontrol haplarının göğüs kistlerinin tekrarlama olasılığını azaltıcı etkisi vardır. Doğum kontrol hapları ve tamoksifen adlı hormon ilacı her hastaya verilmez. Çünkü bu ilaçlar kişide ciddi yan etkilere yol açabilir. Kist nedeniyle şiddetli yakınma yaşayan kadınlara reçete edilir.

Ameliyat: Göğüs kistlerinde ameliyat çok nadir durumlarda gerekebilir. Göğüsteki kistte kanlı sıvı fark edilmişse ve kist sürekli tekrarlıyorsa cerrahi uygun görülebilir.
Son Güncelleme : 21.01.2024 20:23:33
Göğüste Kist ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Göğüste Kist Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Göğüste Kist"
Merabalar. Alya ben. Yaşım 23 sol göğsümde aşırı ağrı hissediyorum. Ayrıyetten elimle dokunduğumda yuvarlak bir doku geliyor. Bazen bu ağrı ve doku beni çok ama çok rahatsız ediyor bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardım edebilir mi? Köyü birşey çıkmasından korkuyorum.
Alya . 29.10.2018 02:14:27
CEVAP YAZ
Beyinde Kist
Beyinde Kist
Beyinde kist, beyin ve omuriliğin etrafında bulunan bir zar bulunmaktadır. Bu zar mikroskop altında bakıldığında örümcek ağına benzetilir. Bu yüzden bu zara araknoid adı verilmektedir. Araknoid kistler beyin omurilik sıvısına benzeyen sıvıları içinde...
Hipoekoik Lezyon Nedir
Hipoekoik Lezyon Nedir
Hipoekoik Lezyon; Hipoekoik lezyon genellikle halk arasında hastalığın olduğu bölgelerde doku bozukluğu olarak bilinmektedir. Tıp alanında Uzman doktorlar tarafından yapılan test ve MR'ler sonucunda anlaşılmaktadır.Hipoekoik Lezyon Nedir?Halk arasınd...
Kist Adet Gecikmesi Yapar mı
Kist Adet Gecikmesi Yapar mı
Kist adet gecikmesi yapar mı, kadınlarda ortaya çıkan yumurtalık kistleri yumurtalıklarda tek ya da çift taraflı oluşan içi sıvı dolu kesecikler olarak adlandırılır. Bu kistler 2-30 santimetreye kadar değişebilen büyüklüklerde olur. Yumurtalık kistle...
Kalsifikasyon
Kalsifikasyon
Kalsifikasyon, kimya teriminde söylenecek olursa kireç taşına dönüşme olarak söylenirken. Tıp alanında hekimlik dilinde ise kalsifikasyon bazı dokularda kalsiyum toplanması yani kireçlenme olduğu söylenmektedir. Kısacası dokularda kireçlenme olarak b...
Sol Over Kisti
Sol Over Kisti
Sol Over Kisti, Yumurtalık kistlerinin çok sık rastlanan urlar olduğu bilinmektedir. Yumurtalık (Over) kistleri birçok kadının korkulu olan rüyasıdır. Yumurtalık kistlerinin kadınların yaşamları boyunca en az bir kere de olsa tecrübe ettikleri bilinm...
Anekoik Kist
Anekoik Kist
Anekoik Kist, yumurtalık kistlerinin ilerlemiş halidir yani kistin ikinci aşamasıdır. Diğer kistlere göre daha çok dikkate alınması gereken kist çeşitlerinin genel adıdır. Anekoik Kist daha belirgin ve çapı daha büyük olan kist grubudur. İnsan vücudu...
Kist Patlaması
Kist Patlaması
Kist Patlaması, Önce kistin ne olduğundan bahsedelim. Kistin içinin sıvı ile dolu keseciklere verilen ad olduğu bilinmektedir. Kistin hemen hemen vücudun bütün organlarında olabileceği belirtilmektedir. Yüzlerce kist türü bulunduğu ve birçoğunun iyi ...
Genital Bölge Kisti
Genital Bölge Kisti
Genital bölge kisti, Bartholin adındaki bez vajinanın giriş bölgesinde ve sağ tarafta da sol tarafta da bulunan bir salgı bezi olmaktadır. Bu salgı bezi iç bölgede olduğundan çıplak gözle görülmeyeceği gibi, elle muayene sonucunda da hissedilmez. Bu ...
Kist Varken Hamile Kalınır mı
Kist Varken Hamile Kalınır mı
Kist varken hamile kalınır mı, kadın üreme sisteminde oluşan kistler genellikle hamile kalmaya engel sağlık sorunları arasında değildir. Kistin oluştuğu sırada ya da kist kaybolduğunda hamile kalma olasılığı çok yüksektir. Fakat bazı üreme sistemi il...
Retansiyon Kisti
Retansiyon Kisti
Retansiyon Kisti, Kist, ince bir duvarla çevrili içi genellikle sıvı dolu yapılardır. Vücudun böbrek, karaciğer, pankreas, diş kökü, meme, boyun, dudak, ağız gibi birçok yerde görülür. Sinüslerde (Kafa kemikleri içine yerleşen ve ağızları burun boşlu...
Bebek Beyninde Kist
Bebek Beyninde Kist
Bebek beyninde kist, genellikle anne karnında olmaktadır. Gebeliğin erken döneminde beyinde meydana gelen kistik genişlemedir. Beyin omurilik sıvısının dolaştığı sistemle ilgili olmayan bu kistik yapılar, hidrosefaliden daha farklıdır. Nadiren etkili...
Sağ Overde Kist
Sağ Overde Kist
Sağ overde kist, İçi sıvı ya da gaz olan maddelerle boşlukların dolmasıdır. Kist vücut boşluklarının çeşitli yerlerinde olabilir. Genel olarak iltihaplı bir yapıda olduğu için birçok insanda görülmektedir. Ameliyatla, doğal tedavi yöntemlerle ya da i...

 

Beyinde Kist
Hipoekoik Lezyon Nedir
Kist Adet Gecikmesi Yapar mı
Kalsifikasyon
Sol Over Kisti
Anekoik Kist
Kist Patlaması
Genital Bölge Kisti
Kist Varken Hamile Kalınır mı
Retansiyon Kisti
Bebek Beyninde Kist
Göğüste Kist
Sağ Overde Kist
Kist Kanaması
Parmakta Kist
Kist Ağrısı
Kist İçin Bitkisel Çözüm
Septalı Kist
Memede Kist Neden Olur
Karında Kist
Boğazda Kist
Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi
Hamilelikte Kist
Araknoid Kist Tehlikeli midir
Bacakta Kist
Kasıkta Kist
Kemik Kisti
Rahimdeki Kist Belirtileri
Kanamalı Kist
Entamoeba Histolytica Kisti
Popüler İçerik
Kist Kanaması
Kist Kanaması
Kist kanaması, yumurtalıkların büyümesi ile içerisinde bulunan kistin sıvı artışı nedeni ile gerginleşme ve kistin yırtılmasına ya da patlamasına nede...
Parmakta Kist
Parmakta Kist
Parmakta kist, kist vücutta farklı yerlerde oluşabilen içi sıvı dolu keseciktir. Kistin vücutta oluştuğu yerlerden biri e parmaklardır. Parmaklarda ol...
Kist Ağrısı
Kist Ağrısı
Kist Ağrısı, kişide kistin olduğu bölgeye göre ağrı farklılık gösterir. Kist insanlar arasında içi dolu iltihaplanma ve enfeksiyon olarak bilinir. Tıp...
Kist İçin Bitkisel Çözüm
Kist İçin Bitkisel Çözüm
Kist İçin Bitkisel Çözüm, Kapalı bir kesecik ya da kapsül şeklinde oluşan genellikle sıvı ya da gazla dolu olan kabarcığa benzer bir kitledir. Sayılar...
Septalı Kist
Septalı Kist
Septalı kist, vücutta oluşan kistlerin içeriğinin yani içi sıvı dolu olan kistik yapıların bağ dokusuyla bölünmesiyle oluşmuş kistlerdir. Kistler ince...
Memede Kist Neden Olur
Memede Kist Neden Olur
Memede kist neden olur, kistler içi sıvı madde, yarı sıvı madde ya da katı madde içeren oluşumlardır. İçerisi sıvıyla dolu olan kistler, memede süt ka...
Karında Kist
Karında Kist
Karında kist, halk dilinde içi dolu olan gaz ya da sıvı bir madde ile boşlukların dolmasıdır. Kadınlarda görülen karın kisti yumurtalık kisti olarak a...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Beyinde Kist
Hipoekoik Lezyon Nedir
Kist Adet Gecikmesi Yapar mı
Kalsifikasyon
Sol Over Kisti
Kist Geçti Ama Adet Olamiyorum
Bebeğimin Beyninde 2 Cm Boyutunda Araknoid Kist Görüldü
Biyopsi Gerekliliği
Mesane Kisti
Gögsümde Kist Var Korkuyorum
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Kist Geçti Ama Adet Olamiyorum
Bebeğimin Beyninde 2 Cm Boyutunda Araknoid Kist Görüldü
Biyopsi Gerekliliği
Mesane Kisti
Gögsümde Kist Var Korkuyorum
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024